sieci informatyczne z łodzi dla małych i średnich firm Z sieci informatycznych korzystamy na co dzień – używamy ich do rozrywki oraz obowiązków zawodowych, w pracy i w domu. Niewielu z nas zastanawia się nad ich historią, i wie, w jak ciekawych okolicznościach i w jaki sposób powstały. Internet, mail, bankowość elektroniczna, a nawet e-magazyny w sklepach bazują właśnie na sieciach informatycznych. Warto wiedzieć coś więcej o tym, co stało się tak powszechne w naszym codziennym życiu, że czasami nawet nie zauważamy, że istnieje i nie wiemy już, jak wygląda świat pozbawiony tego elementu.

Historia powstania sieci informatycznych

Sieć informatyczna w Łodzi to co najmniej dwa, połączone ze sobą za pomocą mediów transmisyjnych i protokołów narzędzia elektroniczne (np. komputery, drukarki, telefony, a nawet bankomaty czy nowoczesne lodówki), zdolne do wymiany pomiędzy sobą danych. Łatwo się domyślić, że rodzajem sieci informatycznej jest tak dobrze znany nam wszystkim Internet, ale nie tylko on (więcej na http://darent.net/portfolio/opieka-techniczna/). Dzięki serwerom i hostom nasze komputery, podłączone do Internetu mogą się ze sobą komunikować bez większych problemów i przede wszystkim – w błyskawicznym tempie. A co za tym idzie, my również możemy się komunikować. Internet to jednak niejedyna istniejąca sieć informatyczna. W wielu firmach, spółkach, instytutach badawczych, a również w armiach poszczególnych krajów tworzy się odrębne sieci informatyczne. Mają one na celu nie tylko komunikację, ale tworzone są z myślą o bezpieczeństwie i o tym, aby nikt niepożądany nie mógł odebrać nadawanych z ich pomocą wiadomości czy komunikatów. Warto wiedzieć, że projekt pierwszej tego rodzaju instalacji pojawił się już w roku 1962, a więc zaledwie siedemnaście lat po faktycznym stworzeniem pierwszego urządzenia, jakie możemy nazwać komputerem (ENIAC) we współczesnym tego słowa rozumieniu. Co prawda ENIAC w bardzo skromnym zakresie przypominał domowe domowe urządzenia i tym podobne maszyny, z których na co dzień korzystamy, ale był on pierwszą (lub jedną z pierwszych) w swoim typie.

Sieci informatyczne współcześnie, nie tylko w Łodzi

Sieci informatyczne zostały początkowo zaprojektowane z myślą o funkcjach militarnych. Jej wielką zaletą miał być brak jednostki centralnej oraz zdolność do działania nawet, o ile jakieś jej elementy zostały uszkodzone lub wręcz zniszczone przez wroga. Pierwsza powstała sieć informatyczna, nie całkiem zgodnie z początkowymi zamierzeniami, została stworzona w celach naukowych – choć cele te wciąż realizowane były na rzecz wojska. W roku 1969 połączyła ona szereg komputerów na kilku amerykańskich uniwersytetach. Co ciekawe, dopiero w roku 1991 pozwolono na powszechny, komercyjny dostęp do sieci – wcześniej mogła być ona stosowana tylko w celach wojskowych i akademickich. Koniec lat 80 i początek 90 to powstanie sieci informatycznych w znanej nam obecnie formie: pojawia się WWW, HTML i tym podobne. Od tamtej pory również prywatne firmy mogą używać technologii pozwalającej na jej budowanie w celach prywatnych. To ona stoi za wewnętrznymi systemami wymiany danych, na przykład firmowymi pocztami czy bazami informacji. Obecnie jedną z najnowocześniejszych sieci informatycznych jest tak zwany SIPRNet, używany przez Departament Obrony oraz Amerykański odpowiednik Ministerstwa Spraw Zagranicznych w USA, ale te używane przez przedsiębiorstwa również przez cały czas są doskonalone i unowocześniane.

Choć być może my, zwykli użytkownicy Internetu, nie dostrzegamy tego ani nie odczuwamy na własnej skórze, ale sieci informatyczne w Łodzi trzeba przez cały czas konserwować, naprawiać, testować i zabezpieczać. Nie jest to wcale proste zadanie i wymaga ono wykwalifikowanej kadry specjalistów, gotowych zadziałać o każdej porze dnia lub nocy. O ile w przypadku Internetu zajmują się tym fachowcy operatorów sprzedających nam usługi, o tyle w przedsiębiorstwie prywatnym sami musimy zadbać o zatrudnienie właściwych pracowników. W wielu przypadkach najbardziej opłaca się zatrudnienie zewnętrznej firmy. Dzięki temu zespół specjalnie skrojonych na nasze potrzeby specjalistów będzie czuwał nad działaniem naszych sieci informatycznych i zapewni sprawne, oraz bezpieczne ich działanie oraz użytkowanie.